Czeski film w czasach pandemii. Których premier nie doczekamy się w... 26 czerwca 2020

Český film v dobách pandemie. Kterých premiér se v roce 2020 nedočkáme?

Koronavirus výrazně zasáhl do plánů českých filmařů. Někteří z nich se odvážně odhodlali s premiérou svého filmu nečekat, jiní naopak vyčkávají – dokonce až do příštího roku. Které filmové hity budou uvedeny do kin už v nejbližších týdnech? A které naopak budou odloženy na později?

Letošek měl být skutečně pro českou kinematografii silným rokem. Premiéru svých nových filmů ohlásil mj. David Ondříček a Ondřej Trojan, na stříbrná plátna se měl dostat i nejdražší snímek v dějinách české kinematografie – film Petra Jákla o Janu Žižkovi. Ne všechny filmy se však objeví v kinech podle původního časového harmonogramu.

Nové komedie vám o prázdninách zvednou náladu

Přestože už jsou kina otevřená, chodí do nich v současné době mnohem méně lidí než před koronavirovou pandemií a nepochybně ještě potrvá dlouho, než se vše vrátí do normálu. Někteří odvážní filmaři se přesto rozhodli s premiérou svých filmů nečekat. Patří k nim kupříkladu Ondřej Trojan se svou černou komedií Bourák.

Režisér to vysvětluje tak, že nechtěl premiéru odkládat na podzim, kdy se do kin po vynucené přestávce dostane celá řada nových filmů. A neboť v dobách karantény lidé trávili hodně času na čerstvém vzduchu, počítá s tím, že se jim po kultuře už trochu stýská. „A někdo česká kina musí otevřít. Proč ne my?“ prozradil na stránkách zpravodajského portálu Novinky.cz.

 

Na premiéru ještě před prázdninami vsadili rovněž tvůrci komedie 3Bobule. Původně se měl tento film začít promítat v kinech už koncem března, nové datum premiéry bylo stanoveno na 25. června. „Rozhodli jsme se jít do rizika. Chceme podpořit lepší náladu. Náš film je plný emocí, slunce, které u nás na Pálavě máme,“ okomentoval pro Novinky.cz jeho producent Tomáš Vican.

Havel a Šarlatán – premiéry v létě, ale…

Nejistá je naopak situace v případě životopisného snímku Havel režiséra Slávka Horáka. Plánované datum premiéry 23. července zatím zůstává v platnosti, ale tvůrci filmu nevylučují, že může dojít k jeho změně. Bedlivě sledují situaci v českých kinech a doufají, že se vše brzy vrátí k normálu.

 

Podobnou strategii zvolili i autoři jiného očekávaného snímku – Šarlatána od režisérky Agnieszky Hollandové. Film, který byl oficiálně představen na letošním filmovém festivalu v Berlíně, se měl v českých kinech začít promítat v půlce března. Jeho premiéra byla odložena na 20. srpna.

Na podzim pak můžeme očekávat několik dalších českých premiér, ohlášených na letošní rok. Patří k nim i nejnovější, historicky zaměřený snímek Bohdana Slámy a film Patrika Hartla Prvok, Šampón, Tečka a Karel natočený podle jeho vlastní knihy.

Zátopka a Jana Žižku letos ještě neuvidíme

Kvůli pandemii koronaviru byly naopak odloženy premiéry filmů Zátopek Davida Ondříčka a Jan Žižka Petra Jákla.

Film o legendárním českém sportovci se v kinech začne promítat až příští rok – v srpnu 2021. Jeho režisér a producent David Ondříček to na stránkách zpravodajského webu Novinky.cz vysvětluje následovně: „Pečlivě jsme zvažovali, jak vzhledem ke změněné situaci uvést náš film do kin. Jeho přípravám i natáčení jsme věnovali mnoho úsilí a je pro nás důležité, aby nám nasazení do kin umožnilo oslovit co nejširší publikum.“

 

Tvůrci filmu Jan Žižka zatím nové datum premiéry ještě nesdělili. Snímek je sice už dokončený, čekají však na to, co jim sdělí jeho světový distributor. Režisér Petr Jákl zdůrazňuje, že to není snadné rozhodování, protože situace se vinou šíření pandemie mění ze dne na den a američtí producenti odkládají premiéry svých filmů na příští rok. Prosadit se se svým filmem za rok bude v důsledku toho velice obtížné.

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
[Fotografie: snímek z filmu Zátopek. Fot. Julie Vrabelová / Lucky Man Films / tiskové materiály]

Návrat

Organizátoři

Patronát

Spoluorganizátor

Spolufinancování

Sponzoři

Mediální partneři