Literatura na hranici

Atraktivní body programu Literatura na hranici! Všechno živě!!!

Kde jinde si popovídat o polské, české a slovenské literatuře, když ne na hranici? Proto se už před několika lety vynořil nápad vytvořit literární program, který by doplňoval hlavní program Kina na hranici. Letošní rok měl být, pokud jde o česko-polské vztahy, mimořádný protože se literatury obou těchto států staly hlavním tématem knižních veletrhů ve Varšavě a Praze. Doplňkem k tomu měly být desítky větších i menších propagačních akcí po celém Polsku a České republice. Záludný virus však všechny tyto plány zkřížil, a tak se Literatura na hranici stane první příležitostí, kdy se naživo budou moci setkat polští a čeští spisovatelé se svými čtenáři.

Tvůrcem literárního programu Kina na hranici je Andrzej S. Jagodziński. Těchto „pohraničních“ besed se zúčastní mimo jiné Karol Sidon a Tomasz Dostatni, Josef Formánek a Andrzej S. Jagodziński, Ivana Myšková a Vratislav Kadlec či Petra Hůlová a Krzysztof Varga. Moderovat je budou Teresa Drozda, Anna Maślanka, Agata Wróbel a Piotr Paziński. Po vzoru loňského ročníku festivalu chystají pořadatelé také spektakulární překladatelský duel, který bude letos obzvlášť působivý, neboť bude soupeřit manželská dvojice překladatelů – Katarzyna Dudzic-Grabińska a Tomasz Grabiński. Porotcem bude Jan Stachowski. Dále vám doporučujeme besedy o knihách Zawrót głowy („Závrať“) básníka Darka Fokse, To nie jest raj – szkice o współczesnych Czechach (čes. vyšlo jako: Zemský ráj jen na pohled. Krutá pravda o Češích očima našich polských sousedů) novináře Michała Zabłockého a také Słowacja. Dzieje obojętności (slov. originál: Medzi Slovákmi) spisovatele a publicisty Martina M. Šimečky. O básnické tvorbě nedávno zesnulého Petra Krále pohovoří autor čerstvě vydaného polského výboru z jeho díla Zbigniew Machej.Hostem jiné besedy bude vynikající reportér Paweł Smoleński. Čeká nás také tradiční visegrádská debata, tentokrát na téma Proč Středoevropané zbožňují českou literaturu? Zúčastní se jí mj. profesorka Joanna Goszczyńska (PL), Martin M. Šimečka (SK) a Petr Minařík (CZ).

 

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.

 

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Spolufinancování

Sponzoři