Twórcy „Havla” kręcili w rocznicę rewolucji na Placu Wacława 25 listopada 2019

Tvůrci filmu Havel natáčeli během oslav výročí revoluce na Václavském náměstí

17. listopadu slavily Česká republika a Slovensko 30. výročí sametové revoluce. Lidé, kteří se v souvislosti s tím vypravili na pražské Václavské náměstí, si zároveň zahráli ve filmu režiséra Slávka Horáka „Havel“, který se tam právě v tu dobu natáčel. Záběry budou digitálně upraveny, díky čemuž budou lidé na náměstí „převlečeni“ do oděvů typických pro závěr 80. let. Premiéra filmu je naplánována na polovinu příštího roku.

Životopisný snímek o Václavu Havlovi režíruje Slávek Horák (autor ceněného filmu Domácí péče, který měl pozitivní ohlas rovněž v Polsku), titulní role se ujal Viktor Dvořák.

Herec se úlohy Václava Havla zhostil už dříve – v jedné ze scén filmu Pražské orgie režisérky Ireny Pavláskové. Jak nám režisér Havla prozradil, Dvořák přišel na casting tak dokonale připraven a tak silně připomínal prezidenta svým chováním, charismatem a smyslem pro humor, že by mu hlavní roli svěřil, dokonce i kdyby Havlovi nebyl fyzicky vůbec podobný. On mu však podobný je.

Není to biografie, ale drama

Slávek Horák si nemyslí, že je na film o Václavu Havlovi ještě příliš brzy. Ba právě naopak: „Pro mne je to spíše na poslední chvíli, zájem o minulost existuje, dokonce se divím, že nás nikdo nepředběhl. Jistě, mluvilo se o různých projektech, jenže byly to jenom řeči,“ vyjádřil se pro iDnes.cz.

Dodává k tomu, že jeho film nebude tradiční obrazovou biografií, nýbrž mnohem spíš dramatem, v němž je rok 1968 prologem a listopad 1989 pro změnu epilogem. Právě ve scénách z listopadu 1989 budou využity záběry natočené při nedávném výročí sametové revoluce z legendárního balkonu budovy nakladatelství Melantrich (v současnosti slouží jako hotel), a to po náležité digitální úpravě, která z nich odstraní mobilní telefony a převleče lidi do oděvů typických pro dobu pádu minulého režimu.

Části filmu, které se odehrávají ve třech různých po sobě následujících dekádách, jsou natočeny v odlišném stylu. Zatímco 60. léta jsou černobílá a drží se stylu filmů československé nové vlny, 70. léta se svou barevností přibližují českým detektivním seriálům a 80. léta jsou ztvárněna v dokumentárním stylu.

Léto hrdinů v českých kinech

„Pro mě je nejdůležitější, že je to o člověku, že je to příběh člověka. A až pak to, že se ten člověk stal prezidentem,“ říká Viktor Dvořák v rozhovoru pro Českou televizi.

Autoři filmu zdůrazňují, že v něm chtěli především zachytit okamžiky proměny Havla z rozmazleného příslušníka umělecké bohémy ve vyzrálého a zodpovědného muže – soustřeďují se tedy především na 70. léta. Podle nich nehrozí, že by se film stal pomníkem Havlovy velikosti, a to třeba už jen kvůli četným románkům hlavního protagonisty, s nimiž se s naivitou sobě vlastní svěřoval své manželce. Úlohu Olgy Havlové ztvární Aňa Geislerová, která byla hostem těšínského Kina na hranici před třemi lety.

Scénář filmu sepsal režisér Horák společně s Rudolfem Suchánkem, s nímž spolupracoval již na snímku Domácí péče. Do českých kin se má Havel dostat v červnu 2020, což znamená, že nás čeká „léto národních hrdinů“ – v srpnu totiž budou mít premiéru i filmy o Janu Žižkovi a Emilu Zátopkovi.

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
Fotografie: Bontonfilm

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponsor główny