„Szarlatan” z pięcioma Czeskimi Lwami, zmierza po Oscara 08 marca 2021

„Šarlatán“ získal pět Českých lvů a bude bojovat o Oscara

„Šarlatán“ na letošním ceremoniálu udílení ceny Český lev triumfoval v kategorii „nejlepší film“. Jeho tvůrci si odnesli celkem pět sošek, a to včetně ocenění za režii pro Agnieszku Holland. To však není vše – bude bojovat také o Oscara.

28. udílení Českých lvů proběhlo v sobotu 6. března v pražském Rudolfinu. Snímek Šarlatán získal pět sošek, a to včetně té nejprestižnější v kategorii „nejlepší film“. Kromě něj se o tuto cenu ucházely ještě čtyři další filmy – Havel Slávka Horáka, historická Krajina ve stínu Bohdana Slámy, absurditou prostoupený snímek o domácím násilí Žáby bez jazyka Miry Fornay a Modelář Petra Zelenky.

Ústřední protagonista filmu Ivan Trojan navíc získal cenu pro nejlepšího herce v hlavní roli a v jeho kariéře se jedná už o sedmého Českého lva. Šarlatán mimo to obdržel ceny i v kategoriích „nejlepší režie“ (Agnieszka Holland si však sošku nepřevzala osobně, přenos sledovala pouze on-line), „nejlepší kamera“ a „nejlepší zvuk“.

Pandemický ceremoniál

Přestože Šarlatán zvítězil v kategorii nejlepší film uplynulého roku, na počet Českých lvů triumfoval během letošního udílení jiný snímek – již zmíněná Krajina ve stínu, která si vysloužila hned patnáct nominací. Nakonec obdržela šest sošek. V kategorii „nejlepší dokumentární film“ pak zvítězil snímek V síti Víta Klusáka a Barbory Chalupové, jejž měli diváci našeho festivalu příležitost zhlédnout v rámci 22. Kina na hranici on-line.

S ohledem na pokračující pandemii probíhal ceremoniál za přísných bezpečnostních opatření. Aby byl kontext pandemie covidu-19 ještě více zdůrazněn a aby zároveň byli uctěni ti, kdo už rok čelí této nemoci z předních linií, požádali organizátoři o předávání sošek Českých lvů ty herce, kteří v minulosti ztvárňovali role lékařů a zdravotníků.

České filmy v boji o Oscara

Šarlatán bude také soupeřit o nejdůležitější cenu filmového světa – tedy o Oscara. Na začátku února zveřejnila Americká filmová akademie užší výběr kandidátů, které mají šanci získat toto ocenění v kategorii „nejlepší mezinárodní film“. Do šťastné patnáctky snímků se dostal také film Agnieszky Holland. Seznam pěti nominovaných budeme znát již 15. března. Do boje o titul nejlepšího mezinárodního filmu se letos přihlásily snímky z 93 zemí světa.

V kategorii „nejlepší krátký animovaný film“ se o cenu ucházel také český snímek Sh_t Happens Michaely Mihályi a Davida Štupmfa, který jsme promítali v rámci 22. Kina na hranici on-line. Do užšího výběru kandidátů se však bohužel neprobojoval. O tom, kdo nakonec letošní Oscary získá, se budeme moct přesvědčit již 26. dubna.

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
Fot. Česká televize

 

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponzoři

Hlavní partneři