Retrospektywa Miloša Formana na 23. Kinie na Granicy 01 czerwca 2021

Retrospektiva Miloše Formana na Kině na hranici

Ústřední postavou již druhé letos ohlášené režisérské retrospektivy na těšínském filmovém festivalu bude Miloš Forman – proslulý český režisér, tvůrce filmů Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, laureát dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů.

„Letošní ročník naší přehlídky chceme zasvětit nejzářivějším hvězdám filmového nebe, které v mnoha případech překračují rámec středoevropského kina. Některá jména se už stala legendou a lesk jejich talentu na nás dopadá z jejich filmů dodnes. Mezi takové patří bezesporu Miloš Forman, kterého asi filmoví fanoušci všichni dobře znají. Přesto bude víc než inspirativní připomenout si jeho filmovou tvorbu v kompletní retrospektivě, která je mimořádná i tím, že takto souhrnně se zatím ve středoevropském prostoru prezentovala doposud jen jednou, a to už před řadou let,“ uvádí český programový ředitel Kina na hranici Martin Novosad. „U nás v Těšíně tak budete mít příležitost zhlédnout na filmovém plátně všechna jeho klasická díla, což je v době rostoucího vlivu streamovacích platforem už téměř výjimečná příležitost a nenahraditelný zážitek. Navíc se zde setká řada jeho spolupracovníků a přátel, kteří nám doplní nezvyklý pohled na tuto mimořádnou uměleckou osobnost.“

Kadr z filmu „Lot nad kukułczym gniazdem”

Záběr z filmu Přelet nad kukaččím hnízdem
 

Miloš Forman byl vůdčím zástupcem československé nové vlny a nositelem české medaile Za zásluhy. Světovou proslulost si získal v šedesátých letech díky snímku Lásky jedné plavovlásky. V roce 1968 odjel na pozvání Paramount Pictures do Spojených států amerických, aby tam natočil film Taking Off (česky též jako Odcházím…). Potlačení pražského jara Formana přimělo zůstat v USA natrvalo a pokračovat tam ve své umělecké kariéře.

Jeho nejslavnějšími filmy jsou Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus, oceněné Oscary a Zlatými glóby. Mimo to je Forman autorem filmové adaptace kultovního muzikálu Hair, životopisného snímku o zakladateli pornografického časopisu Hustler Larrym Flyntovi (Lid versus Larry Flynt) a o americkém komiku Andym Kaufmanovi s názvem Muž na Měsíci. Posledním Formanovým filmem jsou Goyovy přízraky z roku 2006.

Kromě nejznámějších režisérových filmů promítne Kino na hranici také jeho rané snímky, jako jsou kupříkladu Černý Petr či Hoří, má panenko, ale také filmovou impresi z olympijských her v Mnichově nazvanou Viděno osmi, na níž se spolupodílel coby jeden z režisérů, snímek Ragtime natočený podle románu E. L. Doctorowa a filmovou adaptaci de Laclosových Nebezpečných známostí s názvem Valmont. Naskytne se rovněž příležitost zhlédnout dokument Miloslava Šmídmajera pojmenovaný Miloš Forman: Co tě nezabije…

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Hlavní partneři