Retrospektywa Miloša Formana na 22. Kinie na Granicy 07 stycznia 2020

Letošní Kino na hranici přinese Formanovu retrospektivu

Začínáme odhalovat program 22. ročníku Kina na hranici. První retrospektiva bude věnována tvorbě Miloše Formana - proslulého českého režiséra, autora filmů „Přelet nad kukaččím hnízdem“ a „Amadeus“, držitele dvou Oscarů a tří Zlatých glóbů.

– Miloš Forman je pravděpodobně nejslavnější a nejvýznamnější český filmový scenárista a režisér, držitel několika Oscarů a jeden z čelních představitelů generace tvůrců československé nové vlny, který na konci 60. let emigroval a natáčel posléze převážně ve Spojených státech. Jeho filmová díla se stala celosvětově uznávanou klasikou a on filmařsky respektovanou osobností. Jeho odchod do filmového nebe je ztrátou pro celou kinematografickou obec – zdůrazňuje Martin Novosad, český programový ředitel festivalu, s tím, že tato pohnutá skutečnost se stala výzvou pro pořadatele. – Připravili jsme pro všechny diváky Kina na hranici komplexní režijní retrospektivu tohoto mimořádného tvůrce a to za účasti významných hostů, jeho potomků i blízkých spolupracovníků. Důvodů bylo pochopitelně více, mimo jiné i fakt, že jsme v minulých letech naší filmové přehlídky stále doufali, že se ještě podaří Miloše Formana do Těšína přivést. Osobní účast této legendy už sice není reálná, ale její retrospektiva, jako hold mistrovskému dílu, si své místo v našem programu rozhodně zaslouží.

Miloš Forman byl hlavním tvůrcem československé nové vlny, nositelem české Medaile Za zásluhy. Světovou slávu mu přinesl film Lásky jedné plavovlásky v 60. letech. V roce 1968 odjel do Spojených států na pozvání Paramount Pictures, aby natočil film Taking Off (1971). Po potlačení pražského jara rozhodl, že v Americe zůstane a bude tam rozvíjet kariéru.

Formanovy nejznámější filmy Přelet nad kukaččím hnízdem a Amadeus byly oceněny Oscary a Zlatými globy. Český režisér je také autorem filmové adaptace legendárního musicalu Hair (1979), životopisných filmů Lid versus Larry Flynt (1996, věnovaného zakladateli pornografického časopisu „Hustler“) a Muž na Měsíci (1999), biografie komika Andyho Kaufmana. Jeho posledním dílem byl Goyovy přízraky natočené v roce 2006. 

Kromě nejznámějších formanových filmů uvedeme i jeho debut – Konkurs (1963,  záznam fiktivního castingu na zpěvačku do  divadla Semafor, které bylo v 60. letech v Československu na vrcholu popularity). Diváci budou mít příležitost shlédnout i další díla: Černý Petr (1963), Hoří, má panenko (1967), spolurežírovaný Formanem Viděno osmi: Desetiboj, kolektivní dokumentární snímek natočený u příležitosti olympijských her v Mnichově v 1972, adaptaci bestselleru E. L. Doctorowova Ragtime (1981), adaptaci románu Choderlose de Laclose Nebezpečné známostiValmont (1989). V rámci festivalu budou uvedeny i dva dokumentární filmy věnované režisérovi: Miloš Forman: Co tě nezabije… (2009) a Forman vs. Forman Heleny Třeštíkové a Jakuba Hejny. 

Formanovu retrospektivu bude doprovázet výstava plakátů k jeho filmům.

[Aleksandra Różdżyńska, Szymon Brandys]

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Spolufinancování

Sponzoři