Retrospektywa Andrzeja Żuławskiego na tegorocznym Kinie na Granicy 20 lipca 2020

Retrospektiva Andrzeje Żuławského na letošním Kině na hranici

Diváci našeho festivalu budou mít možnost zhlédnout režisérovy filmy a pobesedovat s hosty retrospektivy – umělci, kteří byli s Andrzejem Żuławským spjati. Svůj příjezd oznámili Andrzej Korzyńský, Andrzej J. Jaroszewicz a Aleksandra Szarłat. Režisérův syn Xawery Żuławski představí svůj film „Řeč ptáků“ (Mowa ptaków), který natočil na základě otcova scénáře.

Andrzej Żuławski zemřel v roce 2016. Do dějin evropské kinematografie se zapsal jako originální a kontroverzní umělec. Na plátně vyprávěl příběhy o posedlosti láskou, rozkladu a sexu a užíval při tom intenzivních výrazových prostředků, nezřídka typických pro horory, filmy žánru gore a gangsterky. V roce 1996 byl vyznamenán francouzským Řádem umění a literatury ve stupni komandéra. Obdržel také kříž komtura Řádu znovuzrozeného Polska a v roce 2002 francouzský kříž rytíře Řádu čestné legie.

Studoval ve Francii, kde později natočil řadu svých filmů. Po návratu do Polska spolupracoval s Andrzejem Wajdou a natočil svůj televizní debut Píseň triumfující lásky (Pieśń tryumfującej miłości) podle prózy svého otce. Jeho celovečerním hraným debutem byl snímek Třetí část noci. Kvůli potížím s cenzurou z Polska v roce 1975 emigroval. Jeho první francouzský film – Důležité je milovat s Romy Schneiderovou a Klausem Kinským – získal uznání kritiky po celé Evropě. Poté pracoval na filmu Na stříbrném glóbu, který ovšem dokončil až v roce 1988. V roce 1981 natočil snímek Posedlost – opět s hvězdným hereckým obsazením: Isabelle Adjaniovou a Samem Neillem. Ve Francii vznikly také jeho další filmy, mimo jiné Mé noci jsou krásnější než vaše dny a Věrnost se Sophie Marceauovou. Posledním Żuławského filmem byl Kosmos natočený podle románu Witolda Gombrowicze.

„Uvědomuji si, že filmy Andrzeje Żuławského nejsou a nikdy nebyly úplně pro každého diváka, podobně tomu ostatně je i v případě Grzegorze Królikiewicze, Jerzyho Skolimowského nebo Lecha Majewského,“ prozradil polský programový ředitel Kina na hranici Łukasz Maciejewski. „A přesto je tvorba Andrzeje Żuławského, oceňovaná i mimo Polsko – vždyť ve Francii má Żuławski pozici kultovního umělce –, jedním z mílových kamenů domácí i evropské kinematografie. Významová nadstavba v Żuławského filmech prospěla jejich žhavému obsahu. Snímky jako např. Na stříbrném glóbu, Ďábel, Posedlost nebo Kosmos nutily své diváky, aby se namáhali. Odměnou jim byl pocit, že tyhle filmy jsou opravdová umělecká díla. A mohou šokovat, hypnotizovat, bourat klid.“

Svůj příjezd do Těšína oznámili umělci, kteří byli s Andrzejem Żuławským spjati. Jeho syn Xawery Żuławski zrežíroval podle otcova scénáře snímek Řeč ptáků (Mowa ptaków) – jeden z nejvíce diskutovaných filmů uplynulého roku. Autorem hudby k většině režisérových filmů, Řeč ptáků nevyjímaje, je Andrzej Korzyński. Kamera v Řeči ptáků je dílem Andrzeje J. Jaroszewicze, který předtím s Andrzejem Żuławským spolupracoval mimo jiné na filmech Šamanka, Boris Godunov, Na stříbrném glóbu a Posedlost.

Krom filmových promítání vás pořadatelé srdečně zvou také na besedu s Aleksandrou Szarłat – autorkou režisérovy biografie s názvem Szaman („Šaman“). Retrospektivu doprovodí také debata o postavení Żuławského tvorby v evropské kinematografii.

Hlavní fotografie: snímek z filmu Posedlost.
Fotografie v textu: snímek z filmu Řeči ptáků (fot. Velvet Spoon).

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři