Najlepsze czeskie filmy 2019. Zdobywcy Nagród Czeskich Krytyków Filmow 08 lutego 2020

Nejlepší české filmy 2019. Známe vítěze Cen české filmové kritiky

„Staříci“ se stali nejúspěšnějším filmem letošních Cen české filmové kritiky. Snímek získal hned tři ceny včetně té za nejlepší film a režii. Jako film třicetiletí byl vyhlášen Svěrákův „Kolja“.

Čeští kritici ocenili celkem šest premiérových filmů roku 2019. Staříci Martina Duška a Ondřeje Provazníka zvítězili v kategoriích „nejlepší film roku 2019“, „nejlepší režie“ a „nejlepší herec“ (Jiří Schmitzer). Dalším vítězem letošních cen je snímek Vlastníci – filmový debut režiséra Jiřího Havelky. Obdržel dvě ocenění – v kategorii „nejlepší scénář“ a „nejlepší herečka“ (Tereza Ramba).

Problémy třicátníků i intimní příběh o rodině

V kategorii „audiovizuální počin“ se žádné překvapení nekonalo – cena putovala do rukou Vladimíra Smutného za kameru k filmu Nabarvené ptáče Václava Marhoula. V kategorii „mimo kino“ pak triumfovala loutková animace Dcera Darii Kaščejevové, nominovaná i na Oscara.

Objevem roku byl prohlášen film Karel, já a ty debutanta Bohdana Karáska. Film s humorem a přirozeností líčí svět dnešních třicátníků a jejich problémů se vztahy. Cenu za nejlepší dokument obdržela road movie Dálava režiséra Martina Marečka. Zachycuje mnohahodinovou cestu Víta a jeho syna Gríši z České republiky do Ruska. Výsledkem je intimní vyprávění o stavu současné rodiny a vztahu otce a syna. Zájemci budou mít příležitost tento dokument zhlédnout na letošním Kině na hranici.

Nejlepší film třicetiletí baví i dojímá dodnes

To ovšem není všechno. U příležitosti desátého výročí udělování Cen české filmové kritiky a 30 let svobodného filmu v Česku proběhla anketa, jejíž respondenti měli určit nejlepší a nejdůležitější film uplynulých 30 let.

Nebylo velkým překvapením, že na prvním místě se ocitl jediný český film oceněný Oscarem po roce 1989 – snímek Kolja (1996) režiséra Jana Svěráka. Film o malém ruském hochovi, který se během přelomových události roku 1989 dostává do Čech, kde se o něj stará postarší sukničkář (tuto úlohu bravurně ztvárnil otec režiséra a autor scénáře Zdeněk Svěrák), dodnes baví i dojímá diváky bez ohledu na jejich původ.

Oceněné filmy Staříci, Vlastníci, Nabarvené ptáče, Dcera a Dálava najdete i na programu 22. Kina na hranici. Srdečně vás na festival zveme!

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
[Fotografie: Jiří Schmitzer ve filmu Staříci. Zdroj: Cinemart]

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponzoři

Hlavní partneři