„Malowany ptak” rozbił bank z Czeskimi Lwami 10 marca 2020

„Nabarvené ptáče“ v Českých lvech vyhrálo na plné čáře

Velkým vítězem letošních Českých lvů se stal český kandidát na Oscara – snímek „Nabarvené ptáče“ Václava Marhoula. Film, natočený podle románu Jerzyho Kosińského, vyhrál sošky hned v devíti kategoriích, mimo jiné za nejlepší režii a za nejlepší film.

Nabarvené ptáče bylo oceněno v několika prestižních kategoriích: mimořádný počin v oblasti audiovize, nejlepší režie nebo nejlepší film. Mimo to získalo Českého lva za kostýmy, scénografii, masky, střih, zvuk a kameru. Už dříve se Marhoulův film probojoval do užšího výběru nominací na Oscara.

Českého lva si odnesla také druhá filmová tvůrkyně, která se v letošním roce utkala o Oscara – Daria Kaščejevová. Její Dcera získala Cenu Magnesia za nejlepší studentský film. „Jsem ráda, že se i animovaný film bere vážně,“ uvedla mladá umělkyně, když si sošku přebírala.

Oba výše uvedené filmy, které se zúčastnily klání o Oscary a byly oceněny Českými lvy, pochopitelně budou mít diváci Kina na hranici příležitost uvidět na letošním ročníku našeho festivalu!

Nejlepší herecký výkon ve Stařících a Vlastnících

Velkým úspěchem se mohou pochlubit také filmy Vlastníci Jiřího Havelky a Staříci Martina Duška a Ondřeje Provazníka, oceněné už dříve i Sdružením českých filmových kritiků.

Jiří Schmitzer a Ladislav Mrkvička, kteří si zahráli ve Stařících, si odnesli ceny v kategorii nejlepší mužský herecký výkon v hlavní, respektive vedlejší roli. Naopak v ženských rolích triumfovaly herečky z Vlastníků – Tereza Ramba (nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli) a Klára Melíšková (nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli). Jiří Havelka mimo to získal sošku za nejlepší scénář.

Za zmínku stojí také laureát v kategorii nejlepší dokumentární film. Stal se jím dokument Dálava Martina Marečka, o němž jsme již psali, když jsme referovali o Cenách české filmové kritiky. Také všechny tři výše zmíněné filmy – Vlastníky, Staříky i Dálavu – budete moci zhlédnout v rámci programu 22. Kina na hranici.

Zvláštní cena pro loňského hosta Kina na hranici

Během slavnostního předávání Českých lvů, které proběhlo minulou sobotu v pražském Rudolfinu, byla udělena také zvláštní cena za mimořádný přínos české kinematografii. Obdržel ji Jaromír Kallista, jedna z nejdůležitějších osobností české filmové produkce, dlouholetý spolupracovník Jana Švankmajera a také loňský host Kina na hranici.

Když si cenu přebíral, ocenil Kallista tvorbu současných mladých českých producentů a apeloval na všechny shromážděné, aby se zajímali o dění kolem české veřejnoprávní televize. „Zaplaťpánbů je v posledních letech nezávislá“ uvedl.

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
[Foto: Český lev / tiskové materiály]

Návrat

Organizátoři

Patronát

Spoluorganizátor

Spolufinancování

Sponzoři

Mediální partneři