Kolacja wg Václava Havla na Kinie na Granicy! 31 lipca 2020

Kino na hranici vás zve na večeři podle Václava Havla

Filmová přehlídka Kino na hranici vás zve na večeři, která se bude skládat z oblíbených receptů Václava Havla. Bude to jediná událost tohoto typu v Polsku.

„Všichni patrně vědí, že prezident Václav Havel, který zemřel před necelými devíti lety, byl vynikajícím dramatikem a esejistou a že byl od poloviny sedmdesátých let uznáván jako lídr československé demokratické opozice. V důsledku toho musel strávit řadu let v komunistických věznicích. Někteří z vás už určitě slyšeli, že byl příznivcem rockové hudby a přátelil se s mnoha předními umělci. Nicméně kromě okruhu jeho nejbližších přátel nejspíš jen málokdo tuší, že Havel sklízel úspěchy rovněž – v kuchyni,“ říká ředitelka filmového festivalu Kino na hranici Jolanta Dygoś. „Ač se to může zdát divné, přece je to pravda: někdejší český prezident celý život velice rád vařil a kdykoli měl čas, vlastnoručně chystal pokrmy pro své hosty. Byl v tomto oboru sice amatérem, avšak mimořádně nadaným a tvůrčím. A to je nesmírně důležité, protože v dobách komunismu, kdy v obchodech celá řada produktů chyběla, bylo leckdy náročné sehnat i ty nejzákladnější ingredience a kuchaře tedy mohla zachránit pouze vynalézavost.“

Loni na podzim vydali přátelé někdejšího českého prezidenta z Knihovny Václava Havla v Praze bohatě ilustrovanou knihu s názvem Kančí na daňčím, která obsahuje více než padesát Havlových kuchařských receptů, zpestřených nádavkem o anekdotické chuťovky. Za pár měsíců tato kniha vyjde péčí vratislavského nakladatelství Afera také v polštině. Ochutnat několik havlovských receptů ovšem budete moci už nyní v srpnu v Těšíně. Kino na hranici vás totiž srdečně zve na večeři podle Václava Havla.

Večeře se bude konat 23. srpna 2020 v 19.30 na nádvoří Hradního pivovaru (Browar Zamkowy) v polském Těšíně (Cieszyn). Menu bude vypadat následovně:
- předkrm: mazané chlebíčky
- polévka: Ančka hladká
- hlavní chod: federální guláš
- dezert: to bílý v tom žlutým
...no a k tomu něco na zapití.
Cena: 60 zlotých za osobu

Přihlášky do 15. srpna 2020 na e-mailové adrese:
anna.ganczarczyk@kinonagranicy.pl

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Spolufinancování

Sponzoři

Hlavní partneři