Původně se 22. filmová přehlídka Kino na hranici měla odehrát na začátku května. Druhým termínem, který organizátoři navrhli kvůli lockdownu celého Polska (i České republiky), byl konec srpna. Když však byl Těšín krátce předtím prohlášen za tzv. žlutou zónu, v níž hygienická opatření neumožňovala uspořádat festival tak, aby se vedle filmových projekcí stal také místem pro setkávání diváků a svátkem kultury na pomezí Polska a Česka, museli organizátoři Kina na hranici na jeho uspořádání v tradiční podobě rezignovat. Filmová přehlídka nakonec proběhne až v listopadu, a to v on-line podobě.
„V březnu jsme se všichni ocitli v podivné a neskutečné situaci, která nás všechny zaskočila, změnila svět, zavřela nás doma, prověřila naše plány a ukázala jejich křehkost. Připomněla nám také priority, jako je lidský život, zdraví a pocit bezpečí. Podstatná je ovšem i kultura. Existují akce, kde stejně důležité jako program jsou i místo konání a atmosféra – v našem případě kouzelné. Teď si jich vážíme o to víc. Pracujeme proto na tom, abychom se příští rok vrátili k tradičnímu formátu našeho festivalu,“ zdůrazňuje ředitelka Kina na hranici Jolanta Dygoś. „Letos ovšem nabízíme našim divákům možnost zhlédnout vybrané filmy z původně plánovaného programu festivalu, a to nejzajímavější tituly natočené za poslední rok a některé snímky z retrospektiv, které ohlásí program příštího ročníku. Doufáme, že tato forma obcování s polskou a českou kinematografií – bezpečná a pohodlná – bude listopadovou alternativou tradičního setkávání v Těšíně a Českém Těšíně.“
Diváci letošního ročníku Kina na hranici uvidí on-line přibližně 50 snímků, které tvoří mozaiku toho, co bylo součástí plánovaného programu 22. Kina na hranici. Bude to i určitý „předkrm“ před 23. ročníkem festivalu, který diváky teprve čeká. Ke zhlédnutí tedy bude vždy jeden film z retrospektiv Miloše Forma (Konkurs) a Andrzeje Żuławského (Opętanie), tři filmy Jána Kadára a Elmara Klose (Tam na konečné, Obžalovaný, Touha zvaná Anada) a varšavské filmové školy (Nasza Klątwa, Mocna kawa wcale nie jest taka zła, Kontrola), ale také zástupci sekce Lechtivé kino – Widziadło (režie Marek Nowicki), Panna zázračnica (Štefan Uher), Sladký čas Kalimagdory (Leopold Lahola) – a sekce V síti: Proč se cítím jako kluk? (Kateřina Turečková), Děti online (Kateřina Hager), Apparatgeist (Marie-Magdalena Kochová) a Sieć (Krzysztof Krauze).
Nebude chybět ani maďarský prvek v podobě filmu Akik maradtak režiséra Barnabáse Tótha. Nejvíce však bude polských, českých a slovenských novinek z filmovém sezony 2019/2020. Uvidíte tedy mj. snímky Staříci (režie Ondřej Provazník, Martin Dušek), Tiché doteky (Michal Hogenauer), Vlastníci (Jiří Havelka), Poslední aristokratka (Jiří Vejdělek), Baťa, první globalista (Peter Kerekes), Osamelí bežci: Ideme ďalej! (Martin Repka), Raj na zemi (Jaroslav Vojtek), Dolina Bogów (Lech Majewski), Ikar. Legenda Mietka Kosza (Maciej Pieprzyca) a Eastern (Piotr Adamski). Tuto nabídku pak doplní české filmové hity, které zaznamenaly během loňského ročníku mimořádný divácký úspěch – např. Domestik (Adam Sedlák), Chata na prodej (Tomáš Pavlíček), Teroristka (Radek Bajgar), Toman (Ondřej Trojan) a Zlatý podraz (Radim Špaček).