Ján Kadár i Elmar Klos – wspólna retrospektywa na 22. Kinie na Granicy 06 lutego 2020

Ján Kadár a Elmar Klos – společná retrospektiva na Kině na hranici

Oscarem oceněná tvůrčí dvojice natočila společně osm filmů a pět z nich uvidíte i letos v Těšíně.

Jedinečná režisérská dvojice Ján Kadár (1918–1979) a Elmar Klos (1910–1993) natočila ve druhé polovině 20. století celkem osm celovečerních filmů. Každý z těchto snímků byl skutečným uměleckým dílem. Nejslavnější z nich – Obchod na korze – se zapsal do dějin kinematografie mimo jiné jako první film ze střední Evropy oceněný Oscarem.

„V ojedinělém režisérském tandemu natočili Ján Kadár (1918–1979) a Elmar Klos (1910–1993) ve druhé polovině minulého století celkem osm celovečerních filmů, a co titul, to zásadní dílo. Klosovou doménou byla dramaturgická příprava a střih, Kadár vynikal intuitivním smyslem pro herecký naturel a věnoval se více technické režii během natáčení. Jejich mimořádné tvůrčí souznění bylo oceňováno i v zahraničí a korunováno nakonec i vůbec prvním Oscarem pro československou kinematografii za film Obchod na korze (1965). Ani to však nezachránilo oba filmaře před vyobcováním uměleckým i občanským. Normalizace zasadila jejich cenzurními zákazy vroubené spolupráci definitivní úder,“ zdůrazňuje náš český programový ředitel Martin Novosad. „Kadárovu kariéru v emigraci ve Spojených státech, kde ještě natočil několik pozoruhodných snímků, ukončila posléze zákeřná choroba, Klos už se k vlastní filmové tvorbě v totalitním Československu, kde byl režimem odstaven a mohl se tak věnovat jen filmové teorii, nikdy nedostal.“

„Jejich snímky ale přetrvaly a i po letech prokazují, že jde o vůbec jedny z nejvýznamnějších děl československé kinematografie, zachycující převážně společensko-politický, ale i sociální obraz Československa v průběhu důležitých období změn od 40. až po 60. léta 20. století a to, jakým způsobem dopadala tato soukolí velkých dějin na obyčejného člověka,“ dodává Novosad.

V Těšíně budete moci zhlédnout následujících pět filmů této autorské dvojice:

Tam na konečné (1957) 88´
Tři přání (1958) 96´
Smrt si říká Engelchen (1963) 129´
Obžalovaný (1964) 91´
Obchod na korze (1965) 128´

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponzoři

Hlavní partneři