Czech, który podbił muzyczny świat. Nie żyje Ivan Král 05 lutego 2020

Čech, který dobyl hudební svět. Zemřel Ivan Král

V neděli zemřel Ivan Král – český kytarista a skladatel, který hrál s takovými hvězdami, jako byli Patti Smith, Iggy Pop nebo David Bowie. Doufali jsme, že budeme moci uspořádat jeho koncert na letošním Kině na hranici. Bohužel už se nám to nepodaří.

Králova hudební kariéra začala v 60. letech v Československu. V roce 1966 však odjel s rodiči a bratrem do Spojených států amerických, kde se právě v té době rodil punk. Brzy tam rozpoznali jeho talent – jako kytarista hrál s takovými hvězdami, jako byli Patti Smith, Iggy Pop nebo David Bowie.

Autor písně ze žebříčku nejlepších hitů všech dob

Ivan Král nejenom hrál, ale také skládal. Psal písně pro Patti Smith, Iggyho Popa nebo pro skupinu Blondie. Je spoluautorem hitu Dancing Barefoot, jejž časopis Rolling Stone vyhlásil za jednu z 500 nejlepších písní všech dob. „Písničku jsem napsal v Čechách, když mi bylo asi 16 let. Měl jsem ji vždy u sebe. Když jsme dotáčeli poslední desku Wave, tak jsme potřebovali ještě jednu skladbu. Vytáhl jsem kazetu a Patti říkala, že k tomu napíše slova. Bylo to všechno o jejím milenci, tehdy manželovi,“ cituje Královy vzpomínky zpravodajský portál iRozhlas.

Král také režíroval – v roce 1976 společně s Amosem Poem natočil film The Blank Generation, který pojednával o zrození punk rocku. V 90. letech se začal vracet do své vlasti, kde s oblibou koncertoval. Jako hudební producent spolupracoval mimo jiné s kapelami Lucie, Mňága a Žďorp či s Anetou Langerovou. „Cítím se tu příjemně a jsem šťastný, že mohu mluvit česky. Připomínám si tu dobu svého mládí, krásné chvíle, které jsem tu prožil,“ svěřil se v rozhovoru pro Právo v roce 2017.

Češi – to jsou takoví Poláci, ale trochu lepší

Ivan Král zemřel ve věku 71 let ve svém domě v Michiganu. Podle sdělení rodiny byl příčinou jeho smrti rakovinový nádor.

„Nevím proč, ale právě Čechy nás nějak braly. Amerika, jasně, ale Čechy nějak reálněji. Češi byli pro nás takoví Poláci, ale trochu lepší. Nakonec ne Dariusz Kozakiewicz jel hrát s Patti Smith, ale Ivan Král,“ napsal Andrzej Stasiuk v knize Jak jsem se stal spisovatelem (Jak zostałem pisarzem). Tímto citátem se loučíme s velkým českým hudebníkem.

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
[Zdroj citátu: A. Stasiuk, Jak jsem se stal spisovatelem, přeložil V. Burian, Praha 2004].
[Fotografia: Cindy Hudson / The Blank Generation / Wikimedia Commons]

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponzoři

Hlavní partneři