W Pradze i Krakowie ruszają kina samochodowe 19 května 2020

V Praze a Krakově zahajují provoz autokina

V dobách koronavirové pandemie se jako řešení problémů souvisejících s promítáním filmů jeví – – autokina! Dne 12. května bylo otevřeno Autokino Strahov, největší kino tohoto druhu v Praze. Koncem května je v plánu zprovoznění podobných kin také v Polsku.

Autokino Strahov pojme až 120 automobilů. Filmy se promítají na obrazovce o velikosti 13 × 6 metrů. S ohledem na nařízení kvůli pandemii budou muset auta stát minimálně dva metry od sebe.

Autokino Strahov: film, hudba, drinky a burgery

Nové pražské autokino funguje na strahovském stadionu. Jak říká organizátor tohoto projektu Jakub Dostál: „Pokud by někde v Praze mělo být autokino, tak je to právě na Strahově. Toto místo má skvělou atmosféru a je na tento formát jako dělané. Prostor zároveň odkazuje na tradici největšího autokina v ČR z roku 1999, které bylo přímo uvnitř stadionu. Přišlo nám, že z místa, které je v srdci Prahy, se za ta léta stalo místo tak trošku opuštěné a smutné a chtěli jsme to změnit.“

Zatím jsou na programu americké filmové hity, ale také české komedie a dokumenty. V květnu budou diváci moct zhlédnout třeba kontroverzní dokument V síti Víta Klusáka a Barbory Chalupové a oceňovaný komediální snímek Vlastníci Jiřího Havelky. Vjezd pro jeden automobil stojí 350 Kč.

Autokino by podle plánů mělo fungovat do konce září. Vedle filmových promítání nabídne v letní sezoně i další možnosti kulturního vyžití a zábavy. Před promítáním si diváci budou moct poručit něco dobrého k snědku a poslechnout si k tomu hudbu mixovanou dýdžejem. „Objednat si tak drink nebo čerstvý burger z grilu bude samozřejmostí,“ prozrazuje Dostál. Pořadatelé ujišťují, že při tom budou dodrženy veškeré bezpečnostní předpisy a hygienická nařízení.

Autokino v Krakově: efekty, dobrá muzika a noční atmosféra

Podobný nápad se objevil také v Polsku. V Krakově začne autokino – ač trochu menší než to pražské: pojme totiž jen 60 vozidel – fungovat u Městského stadionu Henryka Reymana. „Bude to kino s efekty, dobrou muzikou a noční atmosférou,“ sdělila tiskové agentuře PAP Marta Szkudlarek z Krakovské festivalové kanceláře, která celý projekt organizuje.

Ve dnech 21.–24. května budou mít diváci příležitost zhlédnout v krakovském autokině žhavé domácí filmové novinky – Místnost sebevrahů: Hejtr, Fízlové 3: Ve jménu zásad, Planeta single 3 a Mayday. Organizátoři ujišťují, že kino bude fungovat také během dalších víkendů. Cena za vjezd pro jeden automobil činí 40 zlotých.

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
[Fot. mohamed_hassan / pixabay.com]

Návrat

Organizátoři

Spoluorganizátoři