Reżyser i producent skłóceni przez koronawirusa 24 marca 2020

Režisér a producenti se pohádali kvůli koronaviru

Pandemie koronaviru změnila ze dne na den život nás všech – a to včetně filmařů – a vyvolala řadu nečekaných konfliktních situací. Premiéra filmu „Cesta kolem světa“, naplánovaná na 21. března, se přesunula na internet, přestože s tím nesouhlasil režisér filmu ani představitelé hlavních rolí.

Film vznikl z materiálu, který měl být původně využit k tvorbě cestopisného seriálu. Režisér Dan Svátek se vydal s herci Lukášem Pavláskem a Ondřejem Sokolem na neobvyklou cestu. Společně navštívili Spojené arabské emiráty, Thajsko, Katar, Japonsko, Filipíny, Austrálii, indonéský ostrov Bali, východní a západní pobřeží Spojených států amerických, Mexiko, Kolumbii, Švýcarsko a Maledivy.

Kontroverzní forma

Premiéra tohoto „nejšílenějšího cestopisného filmu všech dob“ v kinech byla naplánovaná na 21. března. Kvůli pandemii koronaviru však tento plán musel doznat určitých změn. „Vzhledem k současné epidemii koronaviru a přijatým preventivním opatřením jsme se rozhodli premiéru přesunout na internet tak, aby lidé mohli film, alespoň dočasně, sledovat ze svých domovů,“ komentoval situaci koproducent Martin Gazda (IS Produkce). Film je na internetu dostupný už od 15. března.

 

Rozhodnutí však vyvolalo protesty režiséra i herců. „Nevylučujeme, že se budeme bránit soudně. S podobou filmu nesouhlasíme. Nechceme, především tedy herci, aby se zveřejnily záběry, které nikdo neměl vidět,“ okomentoval celou věc Svátek. Koproducent IS Produkce nicméně prohlásil, že autorská práva k natočenému materiálu patří jemu.

Pro zlepšení nálady

Spor se nakonec podařilo zmírnit, o čemž svědčí i prohlášení Dana Svátka pro zpravodajský web iDnes.cz krátce před premiérou filmu: „Jsme v jistém sporu, tedy my tvůrci, herci a koproducent, ale už se to uklidňuje, máme teď všichni docela jiné starosti. Ten film je šílenství, úplný úlet. Ale třeba to v téhle době někomu zvedne náladu a bude rád, že může cestovat alespoň virtuálně.“

Režisér Dan Svátek byl hostem Kina na hranici. Diváci našeho festivalu si jej mohou pamatovat mimo jiné z promítání filmu Úsměvy smutných mužů, který mohli zhlédnout v rámci loňského ročníku.

[Anna Maślanka]
[Foto: IS Produkce / tiskové materiály]

Návrat

Organizátoři

Patronát

Spoluorganizátor

Spolufinancování

Sponzoři

Mediální partneři