Dana Zátopková nie doczekała premiery „Zátopka” 27 marca 2020

Dana Zátopková se premiéry filmu „Zátopek“ nedožila

Třináctého března zemřela Dana Zátopková, česká olympijská mistryně v hodu oštěpem a vdova po slavném běžci Emilu Zátopkovi. Nedožila se tak premiéry filmu „Zátopek“, která je naplánovaná na letošní srpen. „Slíbili jsme Daně, že ji vezmeme na slavnostní premiéru a po projekci ji divákům ukážeme, těšila se na to,“ uvedl režisér David Ondříček.

Dana Zátopková závodila na olympijských hrách čtyřikrát, poprvé to bylo v roce 1948 v Londýně. V témže roce si vzala Emila Zátopka. O čtyři roky později se oba manželé zúčastnili olympijských her v Helsinkách, odkud si oba přivezli zlato – Dana získala jednu a její muž rovnou tři zlaté medaile. Společně tvořili nejslavnější a také nejúspěšnější manželský pár českého sportu.

 

Dana Zátopková v roce 1952 na XV. olympijských hrách v Helsinkách.
Fot. Suomen Urheilumuseo / Wikimedia Commons

 

Podle Davida Ondříčka je smrt Dany Zátopkové velkou ztrátou pro celý národ. „Byla skutečná hrdinka, a to nejen sportu. Své hrdinství prokázala i statečnými osobními postoji,“ cituje jeho slova zpravodajský server iDnes.cz.

Jako kouzelný lektvar

Přestože se Dana Zátopková dožila krásného věku 97 let, pro Marthu Issovou, která si Zátopkovou v Ondříčkově filmu zahrála, bylo její úmrtí přese všechno šokující. „Já jsem byla dokonce přesvědčená, že zvládne tu stovku. Když jsme se viděly naposledy, byla v tak výborné formě, že to bylo až neuvěřitelné,“ prozradila herečka v rozhovoru pro zpravodajský portál Novinky.cz.

 

 

„Vlastně vůbec nevím, odkud brala energii. Kdykoli jsem s ní byla, měla jsem po odchodu pocit, jako kdybych se napila kouzelného lektvaru. Byla otevřená, a přitom se rozhodně nedá říct, že by pouštěla ven všechno,“ vzpomíná Issová.

Herečka se s Danou Zátopkovou setkala několikrát. Naposledy to bylo u příležitosti 97. narozenin olympioničky, kde oslavenkyně pasovala mladou herečku na svou nástupkyni. „Na to, jak krátkou dobu jsme se vlastně znaly, mám teď v životě díru jako po letitém kámošovi,“ přiznala se Martha Issová.

 Dana Zátopková. Fot. Petr Novák / Wikimedia Commons

 

Velká role ve filmu i v životě

Film Zátopek pojednává o životě legendárního českého běžce Emila Zátopka a vychází mimo jiné ze vzpomínek, které Dana Zátopková sepsala. Režisér diváky filmu ujišťuje, že budou překvapeni, jak velkou úlohu bude hrát v jeho filmu sportovcova manželka. „Ostatně stejně velkou, jakou znamenala v jeho životě,“ dodává Ondříček.

 

 

Premiéra filmu Zátopek je naplánovaná na 13. srpna.

[Anna Maślanka, přeložil Martin Veselka]
[Hlavní foto: Dušan Martinček / Lucky Man Films]

Návrat

Organizátoři

Patronát

Spoluorganizátor

Spolufinancování

Sponzoři

Mediální partneři