ZELENÁ DOHODA PRO EVROPU NA KINĚ NA HRANICI

ZELENÁ DOHODA PRO EVROPU NA KINĚ NA HRANICI

Delegace Evropské komise v Polsku navštěvuje v letošním roce filmové festivaly, aby tam propagovala Zelenou dohodu pro Evropu – tedy iniciativu, jejímž cílem je zlepšení životních podmínek pro člověka i celou planetu skrze přechod k ekologické ekonomice a přetvoření Evropy na klimaticky neutrální světadíl. Jednou z letošních kulturních akcí, jejíž návštěvníci se budou moci blíže seznámit s myšlenkami Zelené dohody pro Evropu, je i náš festival.

V rámci návštěvy Evropské komise na Kině na hranici nás čeká celá řada zajímavých akcí propagujících ekologii, upcyklaci a myšlenku zero waste. Tyto akce mají podporovat směřování k trvale udržitelnému rozvoji a ochranu přírody skrze omezení jejího znečišťování, ale také přispět ke změně našich každodenních návyků.

Na programu bude mimo jiné koncert kapely Recycling Band, která hraje na nástroje vytvořené z odpadů. Tyto hudební nástroje si budete moci v den koncertu prohlédnout i naživo na výstavě.

V průběhu celého festivalu si budete moci prohlédnout také výstavu úžasných upcyclingových oděvních modelů od Anny Biernacké. Vedle originálních kusů, ručně ušitých například z airbagů, se bude promítat rovněž film a vystaveny budou i fotografie prezentující návrhářčiny kolekce.

Dále se chystá cyklus atraktivních celodenních vzdělávacích programů, které pro vás zdarma povedou zkušení instruktoři. V plánu jsou mimo jiné hry a soutěže na ekologické téma, venkovní „cyklokino“, v němž bude promítání filmů fungovat díky napájení elektrickou energií vyráběnou šlapáním na kole, ale také Mobilní centrum ekologického vzdělávání – mikrobus se soustavou fotovoltaických panelů na střeše.

Děti i dospělí budou mít možnost strávit volný čas kreativním způsobem a dozvědět se při tom, jak snížit každodenní produkci emisí na minimum a omezit vytváření odpadů. S pomocí úžasných ručních výrobců se naučí vytvářet například tácky z proutí a recyklovaného provázku, ušít si ze zbytků látek tašku na nákup nebo si vyrobit opakovaně použitelné voskované obaly na jídlo.

S myšlenkami Zelené dohody pro Evropu se budete moci seznámit také prostřednictvím informačních tabulí instalovaných ve speciálně postavených přístřešcích na náměstí v polském Těšíně a Českém Těšíně.

 

21. 8. 2020 pátek

20.00 Rynek Cieszyn (náměstí v polském Těšíně)

Představení programu Zelené dohody pro Evropu na Kině na hranici a koncert hudební skupiny Recycling Band (PL).

 

22. 8. 2020 sobota

 

10.0016.00 Rynek Cieszyn (náměstí v polském Těšíně)

  • „Cyklokino“ – instalace sestávající ze tří jízdních kol a stanu, v němž se nacházejí sedačky podobně jako v kině. Děti a mládež mohou šlapat na pedály a vytvářet tak elektrickou energii, která bude napájet počítač a projektor promítající ekologickou multimediální show. Na jízdních kolech jsou nainstalována speciální počítadla, která ukazují, kolik proudu každý z cyklistů vyrobil.
  • Prostorová desková hra o velikosti 3 × 4 metry, v níž jsou hráči sami figurkami a po hodu kostkou se přesunou na další políčko. Každé z nich zahrnuje otázku z oboru ekologie.
  • Vzdělávací mnohoúhelník– výstava sestávající z tabulí prezentujících ekologickou tématiku
  • Puzzle: Kdo třídí, vyhrává – vzdělávací hra.

– dílny pro děti, mládež i dospělé

Program povede: nadace Ekoarka (PL). 

10.00–16.00náměstí v Českém Těšíně

  • Mobilní centrum ekologického vzdělávání– mikrobus vybavený čtyřmi počítači napájenými elektrickou energií vyráběnou čistě ze slunce prostřednictvím fotovoltaických panelů, nainstalovaných na střeše vozidla. U počítačů je možné zahrát si pět ekologických her určených různým věkovým skupinám hráčů.
  • Ekologický dům – praktické dílny s kompostérem věnované zásadám hospodaření s organickými odpady a jejich významu.  Účastníci dílen se na vlastní oči přesvědčí, jak jednoduché je vytvořit si kompostér. Prostorové ekopexeso – vzdělávací hra zaměřená na každodenní ekologické aktivity.
  • Vzdělávací mnohoúhelník– výstava sestávající z tabulí prezentujících ekologickou tematiku.
  • Puzzle Stromy sjednocené Evropy – vzdělávací hra.

– tvůrčí dílny pro děti, mládež i dospělé

Program povede: nadace Ekoarka (PL).

 

17.00 Galeria Cieszyńskiego Ośrodka Kultury Dom Narodowy (Galerie Těšínského kulturního střediska Národní dům, polský Těšín)

Vernisáž výstavy autorských oděvních modelů Anny Biernacké, ušitých z airbagů, spojená s prezentací fotografií a promítáním filmu o tom, jak vzniká oblečení z odpadů.

Anka Fugazi Hand Made, (PL).

 

23. 8. 2020 neděle

11.0015.00 nádvoří na Hradním návrší (Wzgórze Zamkowe) v polském Těšíně (stan)

  · Upcyclingové dílny:výroba zvířátek z ruliček od toaletního papíru a hraček pro zvířata – tvůrčí dílny pro děti a mládež

Dílny povede: nadace Lepszy Świat (PL).

 

11.0017.00 náměstí v Českém Těšíně (stan)

  · Vytváření opakovaně použitelných voskovaných obalů na jídlo – cyklus hodinových dílen pro mládež i dospělé (děti pod dohledem dospělých), začátek: 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00

Dílny povedenad: nadace Laja (CZ/PL).

 

24. 8. 2020 pondělí

10.0017.00 sídlo sdružení Serfenta ul. Srebrna 1  

  • Dílny pletení z proutí: výroba tácků z proutí a recyklovaného provázku – cyklus hodinových dílen pro děti i dospělé, začátek: 10:00, 11:00, 12:00, 14:00, 15:00, 16:00

Dílny povede: sdružení Serfenta (PL).

 

10.0016.00 kulturní a společenské středisko Střelnice,Střelniční 256/1

  • Upcyclingové krejčovské dílny: šijeme na stroji nákupní tašky ze záclon a pánské motýlky z kousků látek – tvůrčí dílny pro mládež i dospělé (děti pod dohledem dospělých)

Dílny povede: Miška Bodka (Green Smile SK/CZ).

 

 

 

 

Organizátoři

Spoluorganizátoři

Sponzoři

Hlavní partneři