22. Kino na Hranici

22.Przegląd Filmowy Kino na Granicy

Cieszyn | Český Těšín | 21 - 26. 8. 2020

 

Retrospektiva Miloše Formana

– Miloš Forman je pravděpodobně nejslavnější a nejvýznamnější český filmový scenárista a režisér, držitel několika Oscarů a jeden z čelních představitelů generace tvůrců československé nové vlny, který na konci 60. let emigroval a natáčel posléze převážně ve Spojených státech. Jeho filmová díla se stala celosvětově uznávanou klasikou a on filmařsky respektovanou osobností. Jeho odchod do filmového nebe je ztrátou pro celou kinematografickou obec – zdůrazňuje Martin Novosad, český programový ředitel festivalu, s tím, že tato pohnutá skutečnost se stala výzvou pro pořadatele.

https://kinonahranici.cz/cz/novinka/retrospektywa-milosa-formana-na-22-kinie-na-granicy

 

JÁN KADÁR A ELMAR KLOS – SPOLEČNÁ RETROSPEKTIVA NA KINĚ NA HRANICI

V ojedinělém režisérském tandemu natočili Ján Kadár (1918–1979) a Elmar Klos (1910–1993) ve druhé polovině minulého století celkem osm celovečerních filmů, a co titul, to zásadní dílo. Klosovou doménou byla dramaturgická příprava a střih, Kadár vynikal intuitivním smyslem pro herecký naturel a věnoval se více technické režii během natáčení. Jejich mimořádné tvůrčí souznění bylo oceňováno i v zahraničí a korunováno nakonec i vůbec prvním Oscarem pro československou kinematografii za film Obchod na korze (1965). 

https://kinonahranici.cz/cz/novinka/jan-kadar-i-elmar-klos-wspolna-retrospektywa-na-22-kinie-na-granicy

 

Jedním z témat letošního Kina na hranici budou Hejtři a nerdi.

Pro mnohé je internet drogou a závislostí. Ale je to taky model života nebo život sám o sobě. Internet – to je samota (v síti), anonymita, hejt a virtuální vztahy. A protože kinematografie by měla zachycovat život v celé jeho složitosti, rozhodli jsme se vytvořit sekci filmů prezentujících hrdiny, kteří uvízli ve spárech internetu. Co je tato závislost a jaká cena se platí za to, když se reálný svět mísí s virtuálním? Filmoví hejtři a filmoví nerdi se shodují jen v jednom – život bez internetu dnes neexistuje,“ říká polský programový ředitel Kina na hranici Łukasz Maciejewski.

https://kinonahranici.cz/cz/novinka/hejterzy-i-nerdzi-na-kinie-na-granicy

 

LECHTIVÉ KINO NA HRANICI

Máte rádi lechtivé kino? Je jako pamlsky: Chutné, sladké, ale vhodné k mlsání jen jednou za čas, abyste se nepřesytili sladkým nebo nerozparádili přes míru. Polská kinematografie byla dlouhá léta spíše vážná, točily se filmy o národě nebo romantické věci. Jen tu a tam se objevila nějaká ta filmová lechtivost. Tedy snímky okouzlující, které polechtaly na patře nebo jemně pošimraly za uchem. Jedinečný výběr lechtivých filmových perel uvidíte na letošním festivale v Těšíně. Kdo z vás se nechá polechtat?“ láká polský programový ředitel Kina na hranici Łukasz Maciejewski.

https://kinonahranici.cz/cz/novinka/laskotki-na-granicy

Organizátoři

Spoluorganizátoři